"In play therapy, toys are like the child's words and play is the child's language."
(Landreth, 2002)
"In play therapy, toys are like the child's words and play is the child's language."
(Landreth, 2002)
TALKY egy játékterápiát segítő eszköz, amely a családon belüli sérelmek és tapasztalatok témakörére fókuszál.
A projektem célcsoportjába azok a gyermekek tartoznak, akiket családon belüli sérelem, konfliktus ért. Fő kérdésem, hogy mit tapasztalhatnak az érintett gyermekek otthonaikban, elsődleges társas környezetükben? Miként épülnek be az innen kapott minták a gyermek játékába, amely a gyermekkor legfőbb fejlődési tevékenysége? Hogyan segítheti a játékeszköz a családban tapasztalt történések és az ehhez kapcsolódó érzelmek kivetülését és feldolgozását?
A gyermek érzéseit, szorongásait, megoldásra váró belső konfliktusait képtelen szavakba önteni, és ezek hátráltathatják őt a fejlődésben. A feldolgozásban segítséget nyújtanak neki a játékterápiában alkalmazott szimbolikus és metaforikus elemek. A játékterápia folyamán a gyermekkel közös játék születik, amelyen keresztül képes kommunikálni, így lehetőség adódik megérteni és oldani a benne lévő feszültségeket.
Mindezek értelmében, játékterápia szakterületével együttműködve egy olyan játékeszközt terveztem, amely elíndítja a játékterápiás folyamatot, kapcsolatot teremt a gyermek és a terapeuta között, segíthet a diagnózis felállításában és ez által támogathatja a gyógyulást.
A tervezési folyamat kezdetén interjúkat készítettem terapeutákkal a játékterápiás folyamatról és a terápiákon alkalmazott eszközökről.
Mindemellett, fontosnak véltem megvizsgálni, hogy milyen vizuális képe van a gyermekeknek a "jó" és a "rossz" fogalmáról. Így óvodás korú gyermekeket kértem arra, hogy rajzolják le a "jót" és a "rosszat". A gyermekek rajzai e két ellentétes definícióról kiindulópontként szolgáltak első vázlataim elkészítéséhez.
Vázlataimban arra törekedtem, hogy olyan "negatív" és "pozitív" érzelmi töltetű elemeket és formaegyütteseket alkossak, amelyek a gyermekek számára is hasonló emóciós értelmezéssel bírnak.
Prekoncepcióm az volt, hogy a különböző színhatások (meleg - hideg) valamint formák (íves, lekerekített - szögletes) kiválthatnak érzelmi jellemzőket, amint azt a gyermekrajzokból is láthattuk. Feltételezem, hogy a kerekded, íves formákat a gyermekek kedvességhez, hasonló pozitív érzelmekhez társítják, míg a szögleteseket gonoszsághoz, egyéb negatív érzelmekhez.
Elsőként az összerakott figurákat teszteltem. A tesztelés során a gyermekeknek rá kellett mutatniuk egy "kedves" és egy "gonosz" figurára. Ebben a kérdésben a gyermekek validálták prekoncepciómat a "legnegatívabb" és a "legpozitívabb" karakterről.
A második körben a gyermekek feladata az volt, hogy minden kép esetében mondják el, hogy szerintük melyik a "kedves" és a "gonosz" forma. A képeken lévő formák egyszínűek voltak, azért, hogy ne a szín, hanem a forma vezesse a gyermekek döntéseit. Minden kép esetében a gyermekek túlnyomó többsége a kerekded, íves formákat kedvesnek gondolta, és a szögleteseket gonosznak.
A játék formakészlete "pozitív" és "negatív"érzelmi töltetű játékelemeket tartalmaz. E két érzelmi vonzat iránymutatásként szolgált a tervezés során. A tárgyak pontos emóciós értelmezése minden gyermekben másképp képződik le, ezért a tárgyak jelentésköre árnyaltabb ennél. Az önkifejezésben segítségül szolgálnak a hideg és meleg színek, a lekerekített és szögletes formák, valamint a műanyag eltérő anyaghatásai.
Mindezekből a gyermekeknek lehetőségük van felépíteni különböző formaegyütteseket, amelyek az elsődleges társas környezetüket, és az ehhez kapcsolódó, számukra fontos tárgyakat, személyeket stb. szimbolizálják.
Az eszköz a játékterápiás folyamatban.
A tárgyak egyszerű és letiszult formai megjelenése teret ad a gyermeki játéknak, hiszen minél egyszerűbb egy forma, annál több értelmezési lehetőséggel bír a gyermek számára. A gyermekek felépíthetnek akár különböző érzelmi töltetű karaktereket, magasságbeli különbségeket, személyek közötti interakciókat vagy állatkaraktereket.
Mindemellett, a gyermekek által alkotott figurák bábjáték eszközeként is segítik a terapeuta munkáját. Ugyanis, ha a gyermek eljátszik egy báb segítségével egy eseményt a családból, akkor akár olyan dolgokat tud megfogalmazni, amelyre verbálisan képtelen lenne. Ez által megszületik a kapcsolat, a kommunikáció a gyermek és a terpeuta között, így a terapeuta közelebb kerülhet a gyermek lelki világához.
Az építhetőség mágneses csomópontok által valósul meg. A mágnesek el vannak rejtve az anyagban, de a mágnesek helye meg van jelölve.
A terápiás alkotójáték esetében lényeges szempont a könnyű építhetőség, tekintve az alkotás örömére. A megjelölt illeszkedési pontok könnyű építhetőséget biztosítanak, így a gyermeknek nincs lehetősége akadályokba ütközni az alkotás során.
A játék 3D nyomtatott modelljét gyermekekkel teszteltem. A gyermekek családjaiban megjelentek magasságbeli különbségek, személyek közötti interakciók. Feltételezhető, hogy ki kivel van szoros viszonyban, és az építési sorrend a fontossági sorrend jele. Az családi viszonyok, események mélyebb megértéséhez több terápiás foglalkozás, játék és beszélgetés szükséges. Következtetésképp, az eszköz többszörös terápiás használatot igényel viszont alapvető szerepe lehet a diagnózis felállításában.
A prototípus 3D nyomtatással valamint gyantaöntéssel készült.
Képek a prototípusról.
Formatervező Művész MA Diploma
Témavezető: Koós Pál DLA habil.
Konzulens: Lazsádi Csilla - Gyermekpszichodráma asszisztens, Játék- és drámaterápiában képzett szakember
MOME, 2021
Budapest
Be kell jelentkezned, vagy ha még nem tetted meg regisztrálj, hogy a tartalmat megtekinthesd!
Még nincs profilod? Itt regisztrálhatsz!
Be kell jelentkezned, vagy ha még nem tetted meg regisztrálj, hogy a felnőtt tartalmat megtekinthesd!
Még nincs profilod? Itt regisztrálhatsz!