Serpenta
A betű alapötletének megfogalmazódása egy 2 betűt tartalmazó logótervezés közben fogant (s+s). A tervem az volt, hogy a két azonos karaktert oly módon olvasztom össze, hogy a végeredmény egyszerre legyen egy önálló „s” betű, de a két eredeti alkotóelem is felismerhető maradjon. Később, ezt az összeolvasztásos logikát vállalkoztam kiterjeszteni egy komplett betűtípussá. Célom volt, hogy a tervezése mellett a betű felhasználási területeit is kutassam.
A kezdeti szerkesztett vázlatokból következett, hogy a betű a pixelbetűk családjába készül tartozni. Ezért a tervezés első fázisában egy egyedileg tervezett „pixelrács” volt segítségemre. Ezen a felületen kezdődött a karakterek különböző összefonódási csomóponjainak feltárása. Amikor már a legtöbb karakter véglegeshez közeli képet mutatott, a tervezést egy újratervezett, finomított gridrendszerben, számítógépen folytattam.
A tervezés folyamán fontos szempont volt, hogy a csomópontmegoldások a karaktereken átívelő következetességet hordozzon, ezzen segítve a betű olvashatóságát. A tervezés mellett fontosnak tartottam a pixelbetűk mélyebbreható tanulmányozását is. A kutatás során feltértam azt utat, amelyen eljutunk a mátrix nyomtatás megjelenésétől napjainkig, amikor több ezer pixelbetűvel találkozhatunk.
A névadás alapjául a betű kígyózó, tekeredő, összefonódó mivolta szolgált. A serpent szó franciául kígyót jelent, ebből származik a szerpentín szavunk. Ezen szavakkal való játékos kísérletezés során született meg a Serpenta név.
Ahogy Erik Spiekrmann fogalmaz, új alakzatok tervezésének hatékony módja a geometrikus szerkesztés, de olvashatóság szempontjából ez nehézségeket állít a tervező elé. Ezért a munkám során fokozottan törekedtem az olvashatóságot segítő megoldásokra.
(optikai korrekciók, következetes csomópontok, több verzió) A betűt főleg címszövegek szedésére, plakát illetve logófontnak szánom, prezentációmban ezeken a területeken történő alkalmazásait is bemutatom.