Mikrokosmos
___
"
A Mikrokozmosz (Sz. 107, BB 105) Bartók Béla 6 kötetes, 153 progresszív darabot tartalmazó műve zongorára, amelyet 1926 és 1939 között készített. A progresszivitás annyit tesz, hogy a teljesen kezdőknek szóló etűdöktől kezdve egész virtuóz darabok is megtalálhatóak. Mára a zongoraoktatás szerves része lett, és Bartók leírása szerint „ez a mű azoknak a zenei és technikai problémáknak a szintézisére próbál megoldást nyújtani, amelyek az eddigi zongoraművekben nem oldódtak meg.
"
S Z E R K E Z E T
All of the six volumes progress in difficulty, namely:
Volumes I-II Pieces 1-36 and 37-66, beginner level
Volumes III-IV Pieces 67-96 and 97-121, moderate to advanced level
Volumes V-VI 122-139 and 140-153, professional level
T E C H N I K A
Audiovizualizáció I 3D Print
L E Í R Á S
Bartók Béla Mikrokosmos című művének grafikai átirata
Bartók Mikrokozmosza egy 153 zongoradarabból álló, hat részes alkotás, mely 1926 és 1939 között született. A munkám ennek az óriási műnek a grafikai feldolgozása, mely magában foglalja a tipográfia és a zene együttes vizualizációját.
COSMOS I SPACE I PLANETS I GRAVITY I DARKNESS
1
A zene vizualizációja tipográfiai eszközökkel. Esetemben, a hat rész mindegyike egy-egy geometriai elemre redukálódik vizuálisan, melyeket egy egyszerű pontokbol álló grid-rendszer épít fel (ez hivatott szimbolizálni a kozmosz strukturáját). A létrejött formák felületén köszönnek vissza az egyes részek címei ( formailag az égitestek felszíni egyenletlenségére szerettem volna ezzel reflektálni), melyek az adott címhez tartozó zongoradarab megszólalásával mozgásba kerülnek. Ennek eredményeképp, a hat részhez készült grafika a mozgásban lévő formák egy-egy kiragadott képkockájaként jött létre.
2
A létrejött objektek továbbvitele, kiragadva őket a virtuális térből, hogy egy kézzel fogható formában jelenjenek meg. Célom egy díszkiadásként funkcionáló kiadvány létrehozása volt, mely tulajdonságait tekintve, jóval inkább egy tárgyként van jele, amely magában hordozza a zene milyenségét és az abból eredő asszociációkat, valamint a zongorázni tanulóknak egy egészen új vizuális élményt nyújt a megszokott kottafüzetekhez képest.
Egy 3D nyomtatással készült könyvtok tartja össze a hat füzetet, melynek felszínén újra megjelennek az általam felhasznált geometriai alakzatok finoman kidomborodva a felületből, amellyel ismételten az égitestek felületi játékaira kívántam utalni.
__________
2 0 1 6 Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest
Consultant Dora Balla
Press DigitalPress
3D Edit Annabella Hevesi
3D Printing 3DEE.HU
Photo Sarah Szatmári
Photo retouch Nóra Kaszanyi
Special thanks Alex Márton
Be kell jelentkezned, vagy ha még nem tetted meg regisztrálj, hogy a tartalmat megtekinthesd!
Még nincs profilod? Itt regisztrálhatsz!
Be kell jelentkezned, vagy ha még nem tetted meg regisztrálj, hogy a felnőtt tartalmat megtekinthesd!
Még nincs profilod? Itt regisztrálhatsz!