Biofluoreszencia I.
A könyv a régi búvár zsebkönyvek mintáját és funkcióját követi egy új formavilágba csomagolva. Témája a tengerekben élő fluoreszkáló élőlények. Ezek az élőlények természetes fehér fény alatt teljesen átlagos küllemet mutatnak, de ha magas energiatartalmú fény éri őket, a testükön található molekulák fluoreszkálni kezdenek, így különböző mintájú és színű alakazok rajzolódnak ki testükön.
A könyv úgy funkcionál mint egy átlagos zsebhatározó, annyi különbséggel, hogy minden élőlény illusztráció előtt egy félig átlátszó papír található, melyen meg lehet nézni, hogy az adott állat milyen színű és mintájú fluoreszkáló mintát hordoz magával. A lapokat egymásra hajtva pedig láthatjuk az adott élőlény mely részein helyezkednek el, ezek a fluoreszkálásért felelős molekulák. A könyvben szereplő élőlények és a minták mindegyike kézzel - digitálisan festett.
Mi is az a biofluoreszencia?
A biolimuneszencia, vagy élő fény, kémiai reakció során termelődik, több ezer különböző élőlény testében. Ez a természeti jelenség az evolúció számtalan területén megjelenik. A biofluoreszencia vagy fluoreszkálás viszont nem kémiai folyamat eredménye, illetve az állatok melyek fluoreszkálásra képesek, nem a saját energiájukból állítják elő ezt a fényt. A lumineszenciával ellentétben, itt azt tapasztalhatjuk, hogy az organizmusok elnyelik a fényt, átalakítják, majd visszasugározzák egy más színű fény formájában. Amikor a fluoreszkálásért felelő molekulák "izgalmi állapotba" kerülnek egy magas energiatartalmú fény hatására (ilyen például a kék fény), a saját fény energiájuk egy darabkáját elvesztik, majd egy alacsony energiatartalmú - hullámhosszú fényt bocsájtanak ki, (ilyen például a zöld fény).
Több információk a biofluorenciáról és a biolumineszenciáról: Luminescent Labs