Szépasszonyok
A munka a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Kar (Szent István Egyetem) féléves munka során készült el, 2019. október és december között.
A tündérek meghatározó szereplői a nyugati kultúrkör mese és mondavilágban. Számos nép meséiben megjelennek e mágikus természetfeletti lények más-más megnevezéssel. Valamilyen elemhez kapcsolták őket, főleg szellemi lények voltak. Jellemzően egy szent helyhez, vagy ritkán lakott vidéken szoktak megjelenni, a természethez közzel. Leginkább táncolnak, mulatnak, megjelenésük általában szép, vonzó lányok alakját öltik fel és tetőtől talpig fehér ruhában, vagy derékig meztelenül jelenek meg.
Magyarországon a szépasszony megevezéssel illették őket, tulajdonságaik alapján félig tündérek, félig boszorkányok, jellemük is ezt tükrözi, mert segíthetik az embert, de bajt is okozhatnak nekik.
Illusztrálásuk során próbáltam a hagyományos leírások alapján megalkotni a tündéreket.
E képet számos más kép ihletett. Leginkább két 19. századi festő, Nils Blommér: Mezei tündérek (1850) és August Malmströ: Táncoló Elfek (1866) képeiből inspirálódottam, viszont Pócs Éva írásait vettem még alapul.